Friday, December 15, 2017

And the nominees are

sadviser July 27, 2011

Regional Achievement & Community Awards announce nominations for region

2011 NOMINEES… Pictured from left, (back) Gary Lovell, Nicole Gray, Belinda Conna, Diana Baxter and Tom Dumaresq, (front) Carmel Smith, David Quinn, Bodhi Hawken, Alan English and Lonnie O’Dwyer are among nominees for this year’s Regional Achievement & Community Awards. Photo: Alicia Zeqir.NINETEEN nominations for individuals, businesses, environmental groups and community groups from across the region have been received by this year’s Regional Achievement & Community Awards.
Winners of the national awards designed to encourage, acknowledge and reward valuable contributions that have made a difference in regional and rural Victoria will be announced October 15 at a gala dinner presentation in Ballarat.

The awards pay tribute to those individuals who help to support and enhance social, economic, commercial or environmental prosperity in their region.
With the Shepparton region claiming nineteen of the nation-wide nominees, we should all feel very proud of the calibre of representatives who call the Goulburn Valley home.
Keep an eye out in The Adviser over weeks leading up to the event for the stories behind the region’s nominees.

Goulburn and Murray Valleys’ Regional Achievement & Community Awards nominees:

SHEPPARTON
Greater Shepparton Business Centre (Regional Development Victoria Business Achievement Award)
Goulburn Valley Hospice Care Service Inc (Prime Super Community Group of the Year Award)
Goulburn Valley Tree Group (Prime Super Community Group of the Year Award)
Goulburn Valley Tree Group (Parks Victoria Environment and Sustainability Award)
A. L. English (Parks Victoria Environment and Sustainability Award)
A. L. English (Department of Sustainability and Environment Water Efficiency Improvements Award)
Greater Shepparton on the Moove (Medibank Healthy Participation Award)
Leading Senior Constable Thelma Bull (Beaurepaires Road Safety Award)
Gary Lovell (Beaurepaires Road Safety Award)
 
BENALLA
Jacob Chacko (Parks Victoria Regional Achiever Award)
Anytime Fitness Benalla (Medibank Healthy Participation Award)
Capability Building Incorporated (Prime Super Community Group of the Year Award)
 
ECHUCA
Shire of Campaspe Community Transport Drivers (Prime Super Community Group of the Year Award)
 
KYABRAM
Bodhi Hawken (Parks Victoria Regional Achiever Award)
 
NUMURKAH
Numurkah Leader (Regional Development Victoria Business Achievement Award)
 
TATURA
Tatura Hot Bread (Regional Development Victoria Business Achievement Award)
 
COBRAM
Cr Ed Cox (Parks Victoria Regional Achiever Award)
 
EUROA
Eddie & Shirley Asquith (Beaurepaires Road Safety Award)

CONGUPNA
Congupna / Tallygaroopna Landcare (Prime Super Community Group of the Year Award)
Congupna / Tallygaroopna Landcare (Parks Victoria Environment and Sustainability Award)
 
UNDERA
RJ & JE Sellwood (Regional Development Victoria Trade and Career Achievement Award)
RJ & JE Sellwood (Department of Sustainability and Environment Water Efficiency Improvements Award)
 
NATHALIA
The G.R.A.I.N Store (Prime Super Community Group of the Year Award)